Zamów kursCykl ośmiu wykładów prezentujących wybrane zagadnienia z historii mody. Tematy wykładów wybrane zostały tak, by zaprezentować szerokie spojrzenie na modę danego okresu, ukazujące rozmaite konteksty jej funkcjonowania. Jednocześnie cykl ma zwracać uwagę na postacie i wydarzenia być może słabiej kojarzone, ale mające istotne znaczenie dla historii mody.

01 JACQUES DOUCET- mecenas, kolekcjoner, projektant
Wykład poświęcony jednej z najważniejszych postaci świata mody przełomu XIX i XX wieku. Poza działalnością we własnym domu mody, swój czas poświęcał na budowanie rozległych kontaktów w świecie sztuki, co pozwoliło mu stworzyć niezwykłe kolekcje.

02 NA WODZIE I LĄDZIE. PODRÓŻOWANIE W WIELKIM STYLU.
Podróżowanie koleją czy drogą morską stosunkowo szybko przeszło transformację pozwalającą na przemieszczanie się w luksusowych warunkach. To zaś zachęciło do zamożnych do częstszego ruszania w drogę dla samej przyjemności. Nie bez znaczenia w tym procesie były przemyślane i eleganckie kufry Louisa Vuittona.

03 PROJEKTANTKI I ARTYSTKI – wokół domu mody Myrbor
Ten zapomniany dziś dom mody, za którym stała Marie Cuttoli skupiał wokół siebie najznakomitsze postacie świata międzywojennej sztuki. Wśród nich było wiele kobiet, na przyład Natalia Gonczarowa czy Polka Sara Lipska. Dzięki temu oferta Maison Myrbor obejmowała ubiory, tkaniny dekoracyjne, tapiserie i inne elementy do dekoracji wnętrz.

04 ROBERT PIGUET – projektant łączący pokolenia
Szwajcarskiego pochodzenia projektant po przybyciu do Paryża pracował przez kilka lat dla słynnego Paula Poireta. Następnie sam otworzył własny do mody, w którym terminował między innymi Christian Dior. Eleganckie projekty Piguet’a okazują się równie interesujące co powiązanie ze śmietanką artystyczną Paryża połowy XX wieku.

05 NA GRANICY ŚWIATÓW I KULTUR – PIERRE BALMAIN I KRÓLOWA TAJLANDII
Dom mody Pierre’a Balmain’a znany był przez lata ze stonowanej i jednocześnie nieskazitelnej elegancji. Dzięki temu projektant ubierał wiele koronowanych głów. W tym zakresie królowa Tajlandii, Sirikit okazała się wyjątkową klientką. Ubieranie jej wymagało szczególnej uwagi projektanta. Wspólnie stworzyli oni garderobę łączącą tajską tradycję z zachodnią modą.

06 BITWA O PARYŻ
Sposób, w jaki prezentowana jest moda na wybiegu ulegała w II połowie XX wieku istotnym przemianom. Jednym z istotnych wydarzeń wpływających na styl prezentacji była „bitwa o Wersal”, jaka miała miejsce w tym byłym królewskim pałacu w 1973 roku. Wówczas rywalizując ze sobą o względy publiczności projektanci amerykańscy i francuscy zaprezentowali swoje najnowsze kolekcje.

07  MARTIN MARGIELA W ŚWIETLE WYSTAW I FILMÓW DOKUMENTALNYCH
Martin Margiela jest jednym z najważniejszych i jednocześnie najbardziej tajemniczych projektantów II połowy XX wieku. Proponowane przez niego rozwiązania (lata 90.) do dziś jednych szokują, a innych inspirują. Nowe światło na historię jego domu mody rzucają stworzone w ostatnich latach filmy dokumentalne oraz muzealne wystawy.

08 O CZYM (NIE)MÓWIĄ WSPÓŁCZESNE WYSTAWY MODY
Wystawy mody prezentowane w mniejszych i większych muzeach świata przyciągają tłumy zwiedzających. O czym lub o kim mówią najczęściej? O czym milczą? Wykład stanowi rodzaj podsumowania cyklu spotkań i pozwoli zrozumieć w jaki sposób mówi się dziś o modzie i jak się ją rozumie i jaką rolę wyznacza się dla niej w najbliższej przyszłości.

Osoba prowadząca: Piotr Szaradowski - wykładowca w School of Form Uniwersytetu SWPS. Przez osiem lat prowadził autorskie cykle otwartych wykładów na temat historii mody francuskiej w poznańskim Domu Bretanii. Główne punkty jego zainteresowań to historia mody XIX-XX wieku, sposoby prezentowania ubiorów w muzealnych przestrzeniach, problem funkcjonowania ubioru jako dzieła sztuki. Więcej informacji o Piotrze-> https://forma-szkola.pl/o-nas/wykladowcy/

NAGRANIA WYKŁADÓW DOSTĘPNE ON-LINE


CZAS TRWANIA WYKŁADU:  2 h lekcyjne
PLAN ZAJĘĆ:
dostęp ONLINE - możliwość odsłuchania w dowolnym czasie. Nagranie wykładu udostępniane jest na 2 tygodnie

CENA:
CAŁY KURS 250 zł (8 spotkań / 16 h lek.)
JEDNO SPOTKANIE 35 zł (2h lekcyjne)


Przy zapisie prosimy o informację czy chodzi o cały kurs czy pojedynczy wykład (i o który z wykładów chodzi).

 
35.00 ZŁ /

Formularz zapisu na kurs:

 W celu zapisania się na kurs prosimy o zapoznanie się i zaakceptowanie regulaminu