Wykładowcy

Nasi wykładowcy

Anna Joniak

Wykładowca konstrukcji ubioru w Katedrze Wzornictwa School of Form Uniwersytetu SWPS w Poznaniu. Zawodowo od kilkunastu lat zajmuje się konstrukcją odzieży. Absolwentka Szkoły Odzieżowej w Poznaniu i Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu na kierunku „Projektowanie i kreacja mody”. Jej dyplomowa kolekcja otrzymała wyróżnienie Działu Prasowego w Konkursie dla Młodych Projektantów Mody „Srebrna Pętelka” na Poznańskim Tygodniu Mody Wiosna 1998. Pracowała dla wiodących producentów odzieży w Polsce, opracowując linię konstrukcyjną modeli. Pracuje w systemach konstrukcji komputerowej, ale docenia zalety modelowania ręcznego. Jako projektantka kroju z pasją podchodzi do zagadnień konstrukcji, ​śledząc zmiany i nowości technologiczne w branży produkcji odzieży i aktualne trendy w modzie.

Tatiana Kuznetsova

Zawodowo od trzydziestu lat zajmuje się krawiectwem na miarę w segmencie luksusowym. Docenia unikalność produktu, tworząc pojedyncze sztuki. Posiada dyplom z rzemiosła ludowego „Koronka Eletska”  szkoły w Rosji. Długoterminowo pracowała dla Narodowego i Akademickiego Teatru Dramatycznego szyjąc kostiumy teatralne, które były wystawiane w Muzeum Historii Kostiumów Teatralnych w Moskwie. Sześć lat współpracowała również z grupą taneczną „Imidzh”, dla której projektowała i wykonywała konstrukcje kostiumów. Z pasją robi na drutach,  uważa że praca maszynowa nigdy nie uzyska takiego efektu jak rzemiosło. W szczególności zainteresowana jest modą Fin De Siècle. Jej głównym przykładem do naśladowania i inspiracją w pracy jest Coco Chanel. Z pasją wykonuje swój zawód, a największe szczęście przynosi jej nauka innych.

Agata Kiedrowicz

Projektantka, kuratorka interdyscyplinarnych projektów i wystaw, dziennikarka, wykładowczyni. Autorka publikacji i wywiadów z obszaru dizajnu, mody i sztuki (m.in. na łamach FUTU, Monitor Magazine, KUBKUK), prowadzi autorską rubrykę „Smaki Dizajnu” w tygodniku KulturaLiberalna.pl. Interesuje ją szeroko rozumiane projektowanie jako narzędzie eksploracji i krytyki rzeczywistości oraz sensoryczny wymiar dizajnu. Współzałożycielka (wraz z Martą Szostek) studia projektowego SUPERGIRLS DO DESIGN. Prowadzi autorskie projekty edukacyjne z obszaru mody i dizajnu. Współpracuje z projektantami, artystami, instytucjami kultury i sztuki (m.in. BWA Wrocław, Łódź Design Festival, Next Nature, Design Festival Szczecin, Malta Festival, School of Form, Akademia Sztuki w Szczecinie, ASP Gdańsk, Galeria Miejska Arsenał, Teatr Polski w Poznaniu).Działa na pograniczu dziedzin; w swojej praktyce łączy myśl projektową (absolwentka wzornictwa na School of Form) oraz oraz refleksję humanistyczną (ukończyła studia filozoficzne na Uniwersytecie Szczecińskim). Zajmuje się także researchem trendów, kreatywną strategią oraz publikacjami wizerunkowymi dla marek z obszaru mody i dizajnu (m.in. YES, PURO Hotels).

Piotr Szaradowski

Wykłada historię mody w School of Form Uniwersytetu SWPS. Przez osiem lat prowadził autorskie cykle otwartych wykładów na temat historii mody francuskiej w poznańskim Domu Bretanii ze szczególnym uwzględnieniem XX wieku. Kurator i autor scenariusz wystaw poświęconych historii mody: Kropka w kropkę. „Muzealne Mody” w CSW Toruń (CSW Toruń 2016), Alfabet mody XX wieku (Muzeum Regionalne w Kutnie 2015), Elegancja-Francja. Z historii haute couture, (Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi 2014), Elegancja-Francja. Z historii mody XX wieku (Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, 2013). Przez 10 lat pracował jako edukator w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Zajmuje się merytoryczną opieką prywatnej kolekcji ubiorów XX wieku muzealnemody.org. Autor książki Francja elegancja. Z historii haute couture (Wyd. Dolnośląskie 2016). Główne punkty jego zainteresowań to historia mody XIX-XX wieku; sposoby prezentowania ubiorów w muzealnych przestrzeniach; problem funkcjonowania ubioru jako dzieła sztuki.

Joanna Kuchta

Joanna Kuchta, stylistka z pasją i zacięciem, psycholog, twórczyni marki MODELOVE i współwłaścicielka studia MLEKO.
Szeroko zorientowana na modę, na koncie ma stylizacje do dziesiątek sesji zdjęciowych i filmowych dla wielu polskich marek. liczne warsztaty wizerunkowe i metamorfozy stylu klientów indywidualnych. Współpracuje m.in. z Amica, Bambino, Cymes, Nivea, Pan Tu Nie Stał, Hilding, Semilac. Absolwentka m.in. St Martin’s School Of Art w Londynie, i Szkoły Stylu Moniki Jaruzelskiej.

Sylwia Dębicka

Artystka i ilustratorka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, laureatka prestiżowego Art & Fashion Forum by Grażyna Kulczyk. W 2016 roku z sukcesem zaprezentowała swoje prace na wystawie w prestiżowej Galerie Nikki Diana Marquardt w Paryżu. Do jej klientów należą m.in.: Givenchy, Dior, Haarper’s Bazaar, Clé de Peau Beauté. Pracę tworzy głównie „analogowo”- ręcznie na papierze lub płótnie, do których wykonania eksperymentuje z różnymi mediami (np. akwarelą, stalorytem)