Wykładowcy

Nasi wykładowcy

News Image

Anna Joniak

Wykładowca konstrukcji ubioru w Katedrze Wzornictwa School of Form Uniwersytetu SWPS w Poznaniu. Zawodowo od kilkunastu lat zajmuje się konstrukcją odzieży. Absolwentka Szkoły Odzieżowej w Poznaniu i Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu na kierunku „Projektowanie i kreacja mody”. Jej dyplomowa kolekcja otrzymała wyróżnienie Działu Prasowego w Konkursie dla Młodych Projektantów Mody „Srebrna Pętelka” na Poznańskim Tygodniu Mody Wiosna 1998. Pracowała dla wiodących producentów odzieży w Polsce, opracowując linię konstrukcyjną modeli. Pracuje w systemach konstrukcji komputerowej, ale docenia zalety modelowania ręcznego. Jako projektantka kroju z pasją podchodzi do zagadnień konstrukcji, ​śledząc zmiany i nowości technologiczne w branży produkcji odzieży i aktualne trendy w modzie.

News Image

Kamila Kowalczyk

Ukończyła Technikum Odzieżowe uzyskując tytuł technika technologii odzieży oraz Społeczną Policealną Szkołę Odzieżową na kierunku projektowanie odzieży. Praktyczną naukę zawodu odbyła w Pracowni „Damaz” na stanowisku pomocy konstruktora i szwaczki wzorowej. Po zakończeniu szkoły doświadczenie zdobyła jako konstruktor odzieży w firmie „Bomag” doskonaląc umiejętności we wprowadzaniu wyrobów do produkcji oraz sprawowała nadzór nad całym procesem technologicznym. Przez kilka lat prowadziła własną pracownię krawiecką „KAPAZU” realizując projekty dla indywidualnych klientów w zakresie szycia na miarę oraz współpracowała z projektantami przekładając ich wizji na wyrób i szablon, tak, aby krawiec mógł wykroić go z materiału i uszyć odzież w różnych rozmiarach. Pracowała również jako prowadząca Warsztaty konstrukcji, szycia i kroju w Strima Atelier w Łodzi oraz Sztukarnii i Ultra Maszynie w Warszawie. Przeprowadzała także indywidualne  zajęcia z modelowania form odzieży i szycia. W 2018  roku zdobyła tytuł: Stylistka kończąc kierunek ‚Kreowanie Wizerunku’ w Artystycznej Alternatywnej Szkole Wizażu i Stylizacji. Nowe umiejętności szkoliła w pracy z indywidualnym klientem w zakresie analizy kolorystycznej i personal shopper.

 

News Image

Agata Kiedrowicz

Projektantka, kuratorka interdyscyplinarnych projektów i wystaw, dziennikarka, wykładowczyni. Autorka publikacji i wywiadów z obszaru dizajnu, mody i sztuki (m.in. na łamach FUTU, Monitor Magazine, KUBKUK), prowadzi autorską rubrykę „Smaki Dizajnu” w tygodniku KulturaLiberalna.pl. Interesuje ją szeroko rozumiane projektowanie jako narzędzie eksploracji i krytyki rzeczywistości oraz sensoryczny wymiar dizajnu. Współzałożycielka (wraz z Martą Szostek) studia projektowego SUPERGIRLS DO DESIGN. Prowadzi autorskie projekty edukacyjne z obszaru mody i dizajnu. Współpracuje z projektantami, artystami, instytucjami kultury i sztuki (m.in. BWA Wrocław, Łódź Design Festival, Next Nature, Design Festival Szczecin, Malta Festival, School of Form, Akademia Sztuki w Szczecinie, ASP Gdańsk, Galeria Miejska Arsenał, Teatr Polski w Poznaniu).Działa na pograniczu dziedzin; w swojej praktyce łączy myśl projektową (absolwentka wzornictwa na School of Form) oraz oraz refleksję humanistyczną (ukończyła studia filozoficzne na Uniwersytecie Szczecińskim). Zajmuje się także researchem trendów, kreatywną strategią oraz publikacjami wizerunkowymi dla marek z obszaru mody i dizajnu (m.in. YES, PURO Hotels).

News Image

Piotr Szaradowski

Doktor nauk humanistycznych (historia sztuki), wykładowca, muzealnik, kurator. Wykłada historię mody w School of Form Uniwersytetu SWPS. Przez osiem lat prowadził autorskie cykle otwartych wykładów na temat historii mody francuskiej w poznańskim Domu Bretanii ze szczególnym uwzględnieniem XX wieku. Kurator i autor scenariusz wystaw poświęconych historii mody: Kropka w kropkę. „Muzealne Mody” w CSW Toruń(CSW Toruń 2016), Alfabet mody XX wieku (Muzeum Regionalne w Kutnie 2015), Elegancja-Francja. Z historii haute couture, (Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi 2014), Elegancja-Francja. Z historii mody XX wieku (Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, 2013). Przez 10 lat pracował jako edukator w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Zajmuje się merytoryczną opieką prywatnej kolekcji ubiorów XX wieku. (www.muzealnemody.org). Autor książki Francja elegancja. Z historii haute couture (Wyd. Dolnośląskie 2016). Główne punkty jego zainteresowań to historia mody XIX-XX wieku; sposoby prezentowania ubiorów w muzealnych przestrzeniach; problem funkcjonowania ubioru jako dzieła sztuki.

News Image

Joanna Kuchta

Joanna Kuchta, stylistka z pasją i zacięciem, psycholog, twórczyni marki MODELOVE i współwłaścicielka studia MLEKO.
Szeroko zorientowana na modę, na koncie ma stylizacje do dziesiątek sesji zdjęciowych i filmowych dla wielu polskich marek. liczne warsztaty wizerunkowe i metamorfozy stylu klientów indywidualnych. Współpracuje m.in. z Amica, Bambino, Cymes, Nivea, Pan Tu Nie Stał, Hilding, Semilac. Absolwentka m.in. St Martin’s School Of Art w Londynie, i Szkoły Stylu Moniki Jaruzelskiej.

News Image

Sylwia Dębicka

Artystka i ilustratorka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, laureatka prestiżowego Art & Fashion Forum by Grażyna Kulczyk. W 2016 roku z sukcesem zaprezentowała swoje prace na wystawie w prestiżowej Galerie Nikki Diana Marquardt w Paryżu. Do jej klientów należą m.in.: Givenchy, Dior, Haarper’s Bazaar, Clé de Peau Beauté. Pracę tworzy głównie „analogowo”- ręcznie na papierze lub płótnie, do których wykonania eksperymentuje z różnymi mediami (np. akwarelą, stalorytem)

News Image

Idalia Mantas

Technik technologii odzieży, artystka plastyk i projektant mody. Ukończyła Technikum Odzieżowe w Poznaniu, Krakowską Szkołę Artystycznego Projektowania Ubioru oraz Akademię Sztuk Wizualnych. Trzy krotnie brała udział w Art & Fashion Festiwal. Odbyła liczne staże w celu doskonalenia umiejętności min. w dziale mody ELLE oraz staż u Anny Kuczyńskiej. Przez 6 lat projektowała dla salonu sukien ślubnych. Zrealizowała kostiumy min. dla Festiwalu AleKino, do wideoklipu Krzysztofa Zalewskiego, dla Empiku oraz grup artystyczno tanecznych. Od 8 lat tworzy kostiumy do spektakli  Teatru Usta Usta Republika. Fascynuje się konstrukcją damską i tworzy ją z przeświadczeniem, że nie ma rzeczy niemożliwych. W swoich projektach inspiruję się baśniami i bajkami. Uwielbia intensywne kolory i niespotykane faktury. W wolnych chwilach przerabia buty i ubrania dając im nowe ‚życie’. Jej pasją jest poszukiwanie nowych rozwiązań i form w projektowaniu ubioru i dodatków.

News Image

Małgorzata Woźniak

Z wyróżnieniem ukończyła Technikum Odzieżowe oraz Zasadniczą Szkołę Odzieżową. Praktyczną naukę zawodu odbyła w renomowanej Pracowni Krawieckiej Zdzisława Wilczewskiego w Poznaniu. Po ukończeniu szkoły doświadczenie zdobyła podczas pracy w StudiuMody Extra Vagant doskonaląc kunszt szycia. Od strony technicznej nadzorowała produkcję eksportowej w firmie odzieżowej Layla. W zakresie obróbki gore tex i sympatex szkoliła się w firmie Akzo Nobel w Niemczech. Od czterech lat prowadzi własną działalności Fabrykę Kroju, która współpracuję z projektantami pomagając tworzyć im kolekcje, szyje krótkie serie oraz zajmuje się krawiectwem na miarę.

News Image

ALICJA KACZMAREK

Absolwentka dwuletnich studiów na kierunku Contemporary Textiles na Shetland College. Tkackim rzemiosłem zajmuje się od 2011 roku. Popularyzuje wiedzę o tradycyjnych technikach włókienniczych prowadząc prezentacje i warsztaty w instytucjach kultury. W 2016 roku brała udział w projekcie badawczym “History and Heritage of Shetland Tweed”, dokumentującym historię wytwarzania tweedu na Wyspach Szetlandzkich. W 2017 roku otworzyła w Poznaniu autorską pracownię tkacką Cottongrass. Jej prace uczestniczyły w wystawach grupowych w Polsce, Wielkiej Brytanii, Japonii, Czechach oraz na Węgrzech.

News Image

JOANNA MISZTELA

Projektantka mody, absolwentka trzech uczelni artystycznych – Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie, Wyższej Szkoły Sztuki Stosowanej w Poznaniu oraz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od 2002 r. prowadzi własną firmę projektową. W codziennej pracy doskonale łączy projektowanie komercyjne z kreowaniem trendów w kolekcjach autorskich. Specjalizuje się w projektowaniu i konstrukcji bielizny. Prowadzi liczne kursy z tego zakresu dla profesjonalistów i pasjonatów mody oraz konsultacje dla wiodących producentów bieliźniarskich i kostiumów plażowych, w tym Alles, Calzedonia czy Feba. Swoje umiejętności dydaktyczne rozwijała jako wieloletni wykładowca i wicedyrektor Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Misztela zrealizowała kolekcje komercyjne dla LPP, Weave, Vito Vergelis, Italian Fashion, Wadima i wielu innych. Współpracowała z PL.2012+ przy kolekcji strojów sportowych dla wolontariuszy UEFA EURO 2012 oraz z Disney Polska przy projekcie Minnie – Ikona stylu. Jej kostiumy plażowe zdobią finalistki konkursu Miss Podlasia. Projektuje kolekcje użytkowe dla firm i realizuje zlecenia dla klientów indywidualnych. Współzałożycielka marki bielizny z wełny merino – Love On The Snow.

News Image

MARTA JANICKA

Projektant wzorów i specjalista od mody 3D. Ukończyła uczelnię VIAMODA na kierunku projektowanie ubioru i zarządzanie technologią. Na co dzień pomaga wdrażać nowoczesne rozwiązania produkcyjne w firmach z branży odzieżowej i meblarskiej. Główne obszary jej zainteresowań to systemy CAD do tworzenia konstrukcji, wizualizacje 3D na awatarach i projektowanie bezszwowych wzorów graficznych w technice wektorowej. Programy komputerowe stosowane w projektowaniu i produkcji odzieży nie mają dla niej tajemnic. W ramach swoich działań edukacyjnych prowadzi też bloga www.murkydesign.pl. Pracuje jako freelancer, oferuje usługi projektowania oraz wizualizacji projektów odzieżowych (wirtualne prototypowanie, wizualizacje 3D na sylwetce człowieka, rysunek techniczny, dokumentacja).