Blog

Ostatnie posty

News Image

Historia mody – czy wszystko już było?

  • przez Szkoła Forma
  • 19 lipca 2017

Historia, czyli to co się już zdarzyło wydaje się zamkniętym rozdziałem, w którym nic nowego się już nie wydarzy. To w pewnym sensie prawda. Zmienia się jednak to, w jaki sposób tę historię opowiadamy. Pomijając to, że historycy odkrywają nowe, nieznane wcześniej fakty, zmienia się przede wszystkim spojrzenie na to, co było. Każde kolejne pokolenie patrzy bowiem na miniony czas swoimi oczami i ocenia przeszłość według swoich wartości.

To właśnie nasza świadomość wpływa na to, jak interpretujemy przeszłość i jakich aspektów dokładnie w niej szukamy. Z biegiem czasu widzimy też czy coś było epizodem, czy nowym, ważnym zjawiskiem. Czy na przykład jeszcze w latach 50. XX wieku kogoś interesowała historia mody amerykańskiej? Nie. A dziś o tym się pisze i to sięgając daleko głębiej niż do połowy XX wieku. Uświadomienie sobie bowiem jakiegoś zjawiska sprawia, że szukamy jego korzeni, przyczyn i pod tym kątem przeszukujemy dostępne źródła. W ten sposób może ujawnić się nowy, dotychczas ignorowany, lub niedostrzegany wątek historii i w efekcie tego można napisać po raz kolejny historię mody z uwzględnieniem już tego nowego wątku. Bardzo istotne jest obecnie poszerzanie pola widzenie o nie – Zachodnie perspektywy.

Nasze postrzeganie minionych mód zmienia także współczesna moda, to w jaki sposób i kiedy projektanci przywołują przeszłość. Jak zmieniło się na przykład spojrzenie na tiurniurę, w momencie gdy Rei Kawakubo pokazała w 1997 roku kolekcję „Dress meets body, body meets dress” prezentującą różne sposoby deformowania ciała przez ubiory? W jaki sposób zmieniliśmy w ostatnich latach nasz stosunek do rękodzieła, jak zmieniło to nasze postrzeganie przeszłości?

Dlatego do historii mody trzeba nieustannie wracać (podobnie jak robią to projektanci w swojej pracy) i zadawać nowe pytania. Własne pytania. Okaże się wówczas szybko, że choć historia mody jest zamkniętym rozdziałem, to jej odczytywanie przynosi nieustannie coś nowego.

Piotr Szaradowski – Muzealne Mody

Zapraszamy na kurs Historia mody. Jak ją rozumieć i z niej korzystać, który rozpoczyna się już 22 lipca!

News Image

Kim jest konstruktor ?

Konstruktor to osoba, która mocno zakorzeniona jest po stronie świata  produkcyjnego przemysłu odzieżowego. Nie znamy ich nazwisk, ani nie widzimy ich zdjęć w kolorowych czasopismach, jednak bez nich nasze ubrania nie posiadałyby tak dopracowanej formy, jaką mają obecnie. Niewiele osób wie, że zanim rysunek, który jest wykonany prze projektanta trafi do krojczych i szwalni, musi zostać oddany właśnie w ręce konstruktora. Ponieważ, to właśnie konstruktorzy są łącznikiem, między wyobrażaniem i rysunkiem projektanta, a finalnym efektem. Osoby pracujący w tym zawodzie opracowują  konstrukcję i szablony modeli odzieżowych, które mogą być dopasowane na określony wymiar  lub produkowane konfekcyjne (masowo). Dlatego konstruktorzy są bardzo subdyscyplinarni: posiadają pewien zmysł estetyczny, jednocześnie znają się na materiałach i doskonale potrafią ocenić oraz obliczyć wymiary antropometryczne. Osoby pracujący w tym zawodzie, muszą potrafić przekładać kształty ciała na płaskie figury, które potem przechodzą metamorfozę w projekty przestrzenne. Obecnie konstruktorzy pracują w dwojaki sposób, ponieważ konstrukcje i szablony mogą wykonywać na tradycyjnych arkuszach do wykrajania oraz opracowują konstrukcję za pomocą specjalistycznych programów komputerowych typu CAD, CAD 3D. Jednak oprogramowania konstruktorskie nie są w stanie zrobić wszystkiego w pracy tych rzemieślników, ponieważ konstruktorzy budują także przestrzennie bezpośrednio na manekinach, stopniują odzież oraz jej poszczególne elementy. Konstruktor odzieżowy to osoba, której drugie imię to przede wszystkim precyzja, ponieważ Ci modowi rzemieślnicy musza być precyzyjni co do milimetra.