Aktualności

Ostatnie posty

News Image

KONSTRUKTYWNE SPOTKANIE “O TKANIU” Z ALICJĄ KACZMAREK

 • 14 lutego 2020

KONSTRUKTYWNE SPOTKANIA
Powracamy do Konstruktywnych spotkań organizowanych przez Szkołę Mody FORMA. Minęło sporo czasu od ostatniego wydarzenia! Mamy nadzieję, że jednak po przerwie znajdziecie czas i weźmiecie udział w spotkaniu którego celem dzielenie się wiedzą, wymiana modowych doświadczeń, nawiązywanie inspirujących znajomości, kreatywne spędzenie wolnego czasu oraz poznanie przestrzeni FORMY. 

KONSTRUKTYWNY TEMAT
Zapraszamy na spotkanie pt: „O TKANIU”! Podczas wydarzenia Alicja Kaczmarek opowie o rzemiośle tkackim oraz jego procesie. Dowiecie się również jak powstaje i czym jest tkanina. Jeśli zastanawiasz się czy wziąć udział w “Warsztacie tkania od podstaw” to jest to również dobra okazja, żeby poznać lepiej prowadzącą, która odpowie na Wasze wątpliwości i pytania dotyczące zajęć.  Jeśli chcesz miło spędzić czas, posłuchać i podyskutować – tym bardziej zapraszamy!

KONSTRUKTYWNY GOŚĆ

Alicja Kaczmarek – absolwentka dwuletnich studiów na kierunku Contemporary Textiles na Shetland College. Tkackim rzemiosłem zajmuje się od 2011 roku. Popularyzuje wiedzę o tradycyjnych technikach włókienniczych prowadząc prezentacje i warsztaty w instytucjach kultury. W 2016 roku brała udział w projekcie badawczym “History and Heritage of Shetland Tweed”, dokumentującym historię wytwarzania tweedu na Wyspach Szetlandzkich. W 2017 roku otworzyła w Poznaniu autorską pracownię tkacką Cottongrass. Jej prace uczestniczyły w wystawach grupowych w Polsce, Wielkiej Brytanii, Japonii, Czechach oraz na Węgrzech.

 

TERMIN: 12.03.2020
GODZINA: 18:00
WSTĘP JEST BEZPŁATNY!

Prosimy o zgłoszenie obecności poprzez : biuro@forma-szkola.pl

Jeśli chcesz po prostu zobaczyć nasze pracownie, zadać pytanie, porozmawiać – po prostu przyjdź!

FORMA to nie tylko szkoła oferująca profesjonalne kursy szycia i konstrukcji odzieży, ale przede wszystkim miejsce inspiracji, gdzie spotykają się osoby, dla których moda to pasja i część życia!

Do miłego i twórczego zobaczenia!

News Image

Gramy razem! Warsztat szycia przybornika dla potrzebujących podczas WOŚP!

 • 7 stycznia 2020

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to wyjątkowy dzień, w którym skupiamy się na bezinteresownej pomocy chorym osobom. Z tej okazji chcielibyśmy Was zaprosić do wspólnego szycia przyborników, które będą przekazane chorym dzieciom. Do każdego przybornika będzie przyszywana wszywka z serduszkiem WOŚP wyhaftowana przez Adelka Pracownia Artystyczno-Krawiecka. Warsztat odbędzie się na Międzynarodowe Targi Poznańskie w hali nr 1 (wejście piesze brama nr 10 lub 9).
Weź udział, zrób dobry uczynek i uszyj piękny przybornik dla potrzebujących dzieci! Jest to dobra okazja nie tylko do pomocy, ale także do poszerzania swoich umiejętności szycia!
Termin 12 stycznia 2020:
– od 10:00 do 11:00
– od 11:15 do 12:15
– od 12:30 do 13:30Warsztaty są bezpłatne, a niezbędne materiały do pracy, będą na Ciebie czekać na miejscu!
Zapisy poprzez maila: biuro@forma-szkola.pl Liczba miejsc ograniczona.
Jeśli chcesz serduszko WOŚPU wyhaftować na swojej odzieży (np. na czapce/ t-shircie) to zapraszamy na nasze stanowisko, na którym Adelka Pracownia Artystyczno-Krawiecka będzie przyszywać serca w wybranym przez Was miejscu!

News Image

Zmiany w „FORMIE”

 • 27 listopada 2019

Pierwotną ideą FORMY Poznańskiej Szkoły Konstrukcji Ubioru było kształcenie w obszarze konstrukcji ubioru. Jednak Wasze potrzeby oraz rozwój rynku modowego sprawił, że cały czas poszerzamy zakres nauczania z branży mody. W naszej bogatej ofercie znajdziecie kursy szycia, konstrukcji, rysunku żurnalowego, historii mody, stylizacji, projektowania marki. Aktualnie cały czas poszerzamy nasz zakres kursów i w najbliższym czasie zaproponujemy Wam także zajęcia z materiałoznawstwa, rysunku technicznego oraz nadruków i barwienia na tkaninie. Współpracujemy z coraz to większą liczbą wykwalifikowanych profesjonalistów, którzy nauczą Was kreatywnego i twórczego myślenia o projekcie. W związku z naszym rozwojem i chęcią dotarcia do osób, które chcą kompleksowo rozwijać swoją wiedzę z obszaru mody zmieniamy się. Za tą zmianą stoją nowi wykładowcy, kursy, nazwa oraz logo. Pracujemy także nad nową stroną internetową, która zacznie funkcjonować w roku 2020.

Dziś jednak chcemy zaprezentować Ci odświeżoną nazwę: FORMA SZKOŁA MODY. Nazywa spowodowała, że zaprojektowaliśmy nowe logo, które prezentujemy na zdjęciu. Czekamy na Twoją opinię na temat nowego projektu logo oraz sugestię odnośnie kursów jakie chcesz, żebyśmy zorganizowali!

 

News Image

OFERTY PRACY

 • 13 listopada 2019

Pracujesz w branży mody? Jesteś specjalistą w swojej dziedzinie? Chętnie dzielisz się wiedzą? Dołącz do naszego Zespołu FORMY i wzmacniaj z nami branżę modową!

Poszukujemy specjalistów do przeprowadzania zajęć:
– konstruktora odzieży męskiej
– konstruktora odzieży dziecięcej
– konstruktora odzieży damskiej
– konstruktora odzieży sportowej
– technologa odzieży do spraw produkcji
– specjalisty od materiałoznawstwa

Opis stanowiska:

– praca na stanowisku prowadzącego zajęcia kursów popołudniowych lub weekendowych w kreatywnej szkole

Wymagania:

–  minimum 5 letnie doświadczenie w pracy w danej specjalności
–  komunikatywność
–  umiejętność przekazywania wiedzy

Oferujemy:
–  umowa zlecenie lub o dzieło
–  praca w trybie popołudniowym lub weekendowym (do uzgodnienia)
–  możliwość rozwoju pasji w profesjonalnej pracowni
–  praca z kreatywnym zespole 

Zgłoszenia oraz CV prosimy o wysłanie na email: biuro@forma-szkola.pl

News Image

Warsztat Szycia Rękawicy Kuchennej podczas Targów Hobby na MTP

 • 12 listopada 2019

Otrzymaliśmy zaproszenie do przeprowadzenia zajęć w Strefa Szycia i DIY na Targach HOBBY 2019 na Targi HOBBY 2019 – Z Pasji Się Nie Wyrasta!, które są organizowane na Międzynarodowe Targi Poznańskie! Tym razem chcemy z Wami spędzić wspólnie kreatywny czas szyjąc rękawice kuchenną na własny wymiar dłoni.

Wymagana umiejętność: podstawowa umiejętność szycia

Czego się nauczysz?
– realizacji formy rękawicy na własny wymiar dłoni poprzez dodanie zapasów na szwy i odpowiedniego luzu
– krojenia elementów
– zszywania elementów w odpowiedniej kolejności
– szycia tkaniny z ocieplaczem i podszewką
– wykańczania lamówką

Weź udział i uszyj własnoręcznie rękawice kuchenną, która ochroni Twoje dłonie przed poparzeniami podczas prac w kuchni! Projekt jest funkcjonalny, ale także estetyczny, dlatego będzie dekoracją do kuchni.

Warsztat szycia rękawicy kuchennej odbędzie się:
– 16 listopada 16:00-18:00
– 17 listopada 14:30-15:30

Liczba miejsc ograniczona! Zapisy przyjmujemy poprzez email : biuro@forma-szkola.pl – w emailu poprosimy o informację, który termin Ci odpowiada!:)

Do zobaczenia!

News Image

FORMA na Fast Textile Międzynarodowych Targach Tekstylnych

 • 22 października 2019

Mamy przyjemność zaprezentować Szkołę FORMA od 20 do 22 listopada na Międzynarodowych Targach Tekstylnych Fast Textile. Będziemy czekać na Was przy naszym stoisku, ponieważ chcemy Cię poznać i opowiedzieć o naszych działaniach i możliwościach rozwoju jakie czekają na Ciebie w FORMIE. Oprócz tego możesz także wziąć udział w Warsztatach i sprawdzić jak wygląda u nas nauka! Na targach organizujemy Warsztaty modelowania przestrzennego na manekinie oraz Warsztaty szycia etui na telefon. Zajęcia są darmowe i możesz zapisać się poprzez: biuro@forma-szkola.pl

Podczas targów mamy dla Ciebie prawdziwe wyzwanie w postaci wzięcia udziału w konkursie! iNEEDle ze współpracy z naszą Szkołą FORMA organizuję MasterSzew Konkurs szyciowy na Fast Textile 2019. Do wygrania są wspaniałe nagrody m.in. Kursy konstrukcji i szycia w Szkole FORMA, maszyny do szycia marki Janome, zestawy wykrojów do ubrań, vouchery na zakup materiałów oraz warsztaty ze stylistką. Weź udział zupełnie za darmo i stwórz ciekawy projekt, który będziesz mógł zamieścić w swoim portfolio! W konkursie mogą wziąć osoby, które szyją hobbystycznie, ale także profesjonaliści, ponieważ będą stworzone dwie grupy uczestników!

Celem konkursu jest :
– zwrócenie uwagi na problem zbyt dużej ilość ubrań na świecie,
– zachęcenie do przerabiania ubrań i pokazanie, że mogą mieć one drugie życie,
– zachęcenie do kreatywności, tworzenia i samorozwoju,
– wsparcie działań dobroczynnych poprzez przekazanie uszytych ubrań przez uczestników konkursu na wsparcie projektu Bank Ubrań.

Do dzieła!

Zapisy – https://fasttextile.com/masterszew

Czekamy na zgłoszenia do 1 listopada 2019.

Do zobaczenia!

News Image

Warsztat szycia etui na laptopa lub komórkę

 • 11 października 2019

Każdy z nas ma w swojej szafie choć jedno ubranie, które z jakiegoś powodu nie są przez Ciebie noszone! Zużyte, stare, a może już nie w Twoim stylu? Na Warsztacie szycia podczas wydarzenia  27 października proponujemy wykorzystać ten element ubioru i w duchu ZERO WASTE przerobić nieużywany ubiór na etui dla laptopa lub telefonu. Ideą warsztatu jest praktyka ZERO WASTE, w dosłownym tłumaczeniu „brak śmieci” lub „brak marnowania” – jest to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów.

Nie wyrzucajmy, a kreatywnie wykorzystajmy! Chcemy pobudzić Twoją kreatywność, abyś stworzyła własny i oryginalny projekt.

Nie musisz mieć talentu krawcowej, wystarczy, że potrafisz równo zszyć na maszynie ze sobą kawałki tkanin.

Czego się nauczysz?

Biorąc udział w Warsztatcie nauszczysz się przerabiać ubrania na funkcjonalne etui. Warsztaty szycia pokrowca to kreatywne zajęcia na których nauczysz się dawać drugie życie ubraniu. Popracujesz nad precyzją szycia i dizajnem poprzez dobór ozdób np. naszywki. Poznasz technikę szycia ze skrojonych elementów przyniesionego ubrania. Dowiesz się jak w łatwy sposób uzyskać ciekawy efekt w projekcie! Na warsztacie uszyjesz etui, który będzie idealne dla Twojego laptopa lub telefonu dla Ciebie lub dla bliskiej Ci osoby?

Prowadząca: Kamila Kowalczyk

Kupując bilet na wydarzenie „Zrównoważona moda – jak wcielić ją w życie? / Pozerki Girl Talks” możesz wziąć udział w Warsztacie. 

Do miłego i twórczego zobaczenia!

Na warsztaty każdy musi przynieść element garderoby, której chciałby dać drugie życie. Pozostałe potrzebne materiały zapewniamy na miejscu!

News Image

Fashion & New Media – studia podyplomowe na Collegium da Vinci

 • 6 czerwca 2019

Już drugi rok z rzędu jako Szkoła FORMA współtworzymy program i koordynujemy studia podyplomowe na kierunku Fashion & New Media na Collegium da Vinci w Poznaniu.
-> Anna Joniak oraz Agata Kiedrowicz – autorki programu
-> Agata Kiedrowicz – kierowniczka merytoryczna kierunku

Wśród wykładowców spotkacie również  współpracujących z Formą Piotra Szaradowskiego oraz Joannę Kuchtę. Studia są znacząco poszerzoną edukacją z zakresu prowadzenia marki w branży mody jaka jest proponowana w naszej szkole w formie kursów.

Czym są proponowane przez nas studia? 

Kierunek Fashion & New Media łączy socjologiczno-badawcze spojrzenie z humanistyczną wrażliwością i umiejętnością poruszania się w świecie nowych technologii i mediów.

Różnorodny i multidyscyplinarny program wprowadza w złożone zagadnienia krok po kroku: od wykształcenia umiejętności obserwacji i analizy (moduł Trends & Ideas), przez tworzenie konceptów i marek opartych o rzetelne badania i autentyczne wartości (Branding), po skuteczną komunikację w złożonej rzeczywistości (Communication & New Media) oraz sprofilowane i innowacyjne strategie sprzedażowe (E-commerce. Rozwój i Innowacje).

Celem kierunku studiów jest wykształcenie wrażliwych, otwartych i nowatorskich kreatorów rzeczywistości, który zmienią oblicze świata mody.

Dla kogo?

 • Profesjonaliści związani z branżą mody (dziennikarze, styliści blogerzy, vlogerzy) pragnący rozszerzyć i usystematyzować swoją wiedzę
 • Projektanci, twórcy i managerowie marek modowych – by skutecznie rozwijać i zarządzać marką
 • Pracownicy firm odzieżowych – by rozwijać swoje kompetencje i zdobyć aktualną wiedzę
  Specjaliści od wizerunku, PR, social media pragnący rozszerzyć kompetencje i zdobyć aktualną wiedzę
 • Absolwenci studiów licencjackich i magisterskich kierunków humanistycznych, społecznych i ekonomicznych, zainteresowani rozwojem zawodowym w obszarze fashion, nowych mediów, brandingu czy prognozowania trendów
 • Absolwenci kierunków projektowych (fashion, design) i artystycznych chcący pogłębić i ugruntować swoją wiedzę oraz rozszerzyć o wymiar praktyczny, rynkowy (nowe media, technologie, branding, e-commerce)
 • Wszyscy, którzy widzą swój udział w dynamicznie rozwijającej się branży fashion i sektorze e-commerce

Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę uczelni:  cdv.pl/studia-podyplomowe/specjalistyczne/biznesowe/marketing/fashion-new-media/.

Zapraszamy!

News Image

WARSZTATY SZYCIA SPÓDNICY CYKLISTKI Z KOŃCA XIX WIEKU

 • 6 maja 2019

Zapraszamy na warsztaty szycia spódnicy z czasów złotej rewolucji rowerowej. Wraz z Bloomerkmi – grupą rekonstrukcji herstorycznej uszyjemy spódnicę cyklistki z końca XIX wieku.

Projekt organizowany jest przez Mobilny Dom Kultury na Szelągu, a warsztat odbędzie się w FORMIE, który poprowadzi Julia Kromolicka – projektantka. 💃 🚲

Jeśli lubisz rowerowe eskapady, interesujesz się rekonstrukcją stroju, chcesz z nami odkrywać historię kobiet to ten warsztat jest dla Ciebie!

Daty warsztatów: 10 maja, 17 maja i 24 maja od 18:00 do 20:30

Zapisy do 8 maja pod adresem:
mdkwilczak@gmail.com
w dopisku: Bloomerki
Na warsztaty obowiązuje wpisowe: 30 zł
Numer konta zostanie przesłany po otrzymaniu zgłoszenia.

Ilość miejsc ograniczona.

Tkaniny dostarcza organizator, ale jeżeli zależy wam na konkretnym deseniu warto przynieść materiał ze sobą rozmiar 1,5 na 2 metry.

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/1012012229009386/

News Image

KONSTRUKTYWNE SPOTKANIE „Wystawianie mody” – relacja z sympozjum

 • 10 marca 2019

Miło nam poinformować, że powracamy do cyklu Konstruktywnych spotkań organizowanych przez FORMA Poznańska Szkoła Konstrukcji Ubioru.Minęło sporo czasu od ostatniego wydarzenia, co związane było z przeprowadzką FORMY!
Mamy nadzieję, że jednak po przerwie znajdziecie czas i weźmiecie udział w spotkaniu, którego celem jest poznanie nowej przestrzeni FORMY, dzielenie się wiedzą, wymiana modowych doświadczeń, nawiązywanie inspirujących znajomości
oraz kreatywne spędzenie wolnego czasu. 

KONSTRUKTYWNY TEMAT

Zapraszamy na kolejną edycję Konstruktywnego spotkania pt„Wystawianie mody”! Podczas wydarzenia Piotr Szaradowski opowie o sympozjum Exhibiting Fashion Symposium, które odbędzie się w Museum at FIT w Nowym Jorku. 

W 2019 roku, w ramach jubileuszowych obchodów 50-lecia Museum at FIT zorganizowano sympozjum poświęcone prezentowaniu mody na wystawach (Exhibiting Fashion Syposium), na które zaproszono z całego świata najważniejsze postaci zajmujące się tym tematem. To naturalne połączenie dla Museum at FIT świata akademickiego i muzealnego zapowiada pasjonujące wystąpienia i dyskusje.

Uczestnictwo prowadzącego w Sympozjum odbywającym się 8 marca w Museum at FIT w Nowym Jorku było możliwe dzięki programowi Instytutu Adama Mickiewicza Kultura polska na świecie.

Próżno szukać Museum at FIT w pierwszej dziesiątce najbardziej popularnych nowojorskich muzeów czy też wśród tych najbardziej uczęszczanych (ponad 100.000 zwiedzających rocznie). A jednak dla zainteresowanych tematem mody, ubioru
i tkaniny to miejsce wyjątkowe. W 2019 roku obchodzi 50-lecie swojej działalności. Powstało ono przy Fashion Institute
of Technology,  wyższej szkole będącej częścią State University of New York (SUNY), by wspierać edukację w zakresie mody. Oddawała to ówczesna nazwa: Design Laboratory. Początek tej instytucji nie był więc imponujący, podobnie jak tempo powiększania kolekcji, a jednak renoma Design Laboratory systematycznie wzrastała. Okazało się, że znakomicie funkcjonuje jako narzędzie edukacyjne. Sprawy nabrały tempa w latach osiemdziesiątych, kiedy otwarto przełomową wystawę Fashion and Surrealizm stworzoną przez Richarda Martina i Harolda Kodę. Okazało się, że to niewielkie w sumie miejsce może tworzyć przełomowe wystawy. W 1993 roku zmiana rangi została podkreślona zmianą nazwy – powstało Museum at FIT. Kolejnym przełomowym momentem (1997) było pojawianie się w tej instytucji dzisiejszej legendy – Valerie Steele jako głównego kuratora. Sześć lat później była już dyrektorem tej instytucji i do dziś pełni tę funkcję. Jej charyzma, kuratorska intuicja oraz akademickie podejście do wystaw mody sprawiły, że Museum at FIT jest jedną z najbardziej liczących się instytucji na świecie. 

KONSTRUKTYWNY GOŚĆ 

Piotr Szaradowski – Doktor nauk humanistycznych (historia sztuki), wykładowca, muzealnik, kurator. Wykłada historię mody w School of Form Uniwersytetu SWPS. Przez osiem lat prowadził autorskie cykle otwartych wykładów na temat historii mody francuskiej w poznańskim Domu Bretanii ze szczególnym uwzględnieniem XX wieku. Kurator i autor scenariusz wystaw poświęconych historii mody: Kropka w kropkę. „Muzealne Mody” w CSW Toruń(CSW Toruń 2016), Alfabet mody XX wieku (Muzeum Regionalne w Kutnie 2015), Elegancja-Francja. Z historii haute couture, (Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi 2014), Elegancja-Francja. Z historii mody XX wieku (Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, 2013). Przez 10 lat pracował jako edukator w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Zajmuje się merytoryczną opieką prywatnej kolekcji ubiorów XX wieku. (www.muzealnemody.org). Autor książki Francja elegancja. Z historii haute couture (Wyd. Dolnośląskie 2016). Główne punkty jego zainteresowań to historia mody XIX-XX wieku; sposoby prezentowania ubiorów w muzealnych przestrzeniach; problem funkcjonowania ubioru jako dzieła sztuki.

FORMA to nie tylko szkoła oferująca profesjonalne kursy szycia i konstrukcji odzieży, ale przede wszystkim miejsce inspiracji, gdzie spotykają się osoby, dla których moda to prawdziwa życiowa pasja. Jeśli chcesz konstruktywnie spędzić czas, posłuchać
i podyskutować – serdecznie zapraszamy!

TERMIN: 14.03.19 

GODZINA SPOTKANIA: 18:00-19:30

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny!